Projekt DICE sa bude orientovať na dva rôzne, ale vzájomne prepojené smery:
Ciele
Projekt DICE má štyri špecifické ciele:
WP2
Poskytnúť univerzitným pedagógom a tvorcom kurzov integrovaný rámec pre digitálnu občiansku angažovanosť založený na hodnotách študentov a komunity
WP3
Definovať proces tvorby kurzov digitálnej občianskej angažovanosti
WP4 - WP5
Overiť vyššie uvedené nástroje prostredníctvom pilotáže a spustenia platformy digitálneho akcelerátora
WP5
Poskytnúť zbierku osvedčených postupov, referencií a odporúčaní v súvislosti s tvorbou politík.
Tieto ciele sa priamo týkajú digitálnej transformácie a podporujú digitálne kapacity vysokoškolského sektora. Konkrétne hodnotový rámec a Príručka pre tvorbu kurzov digitálnej občianskej angažovanosti umožnia vysokoškolským pedagógom a tvorcom kurzov z akéhokoľvek odboru navrhovať vlastné kurzy digitálnej občianskej angažovanosti, čím sa do popredia dostanú nové digitálne metódy a formáty.
Okrem toho tieto nástroje doplní digitálny akcelerátor, ktorý je mimoriadne inovatívnou a stimulujúcou vyučovacou technikou.
Výsledky
Medzi hlavné VÝSLEDKY projektu DICE patria:
Rozborom náročnej otázky, ako preniesť zapojenie vysokoškolskej komunity do digitálneho sveta, prináša DICE štruktúrovaný prístup k školeniu, usmerňovaniu a podpore vysokoškolských pedagógov a riaditeľov kurzov, ako vytvoriť vplyv v miestnych komunitách. Okrem toho projekt identifikuje prínosy pre vzdelávanie študentov tým, že navrhuje mechanizmy na obohatenie skúseností študentov.
Inovatívne prvky
V rámci projektu DICE budú vyvinuté inovatívne metódy, výsledky a postupy pre účastníkov projektu, cieľové skupiny a širšiu komunitu vysokoškolského prostredia v Európe. Inovatívne sú najmä:
V rámci projektu sa vytvoria praktické, reprodukovateľné, efektívne a účinné nástroje, ktoré budú k dispozícii online, čím sa zabezpečí jednoduchý a otvorený prístup pre všetky zainteresované strany (t. j. hodnotové mapy občianskej angažovanosti, Manuál pre tvorbu kurzov digitálnej občianskej angažovanosti, Digitálny akcelerátor, DICE príručka pre vedúcich univerzít a katedier a Správa o osvedčených postupoch). Digitálny akcelerátor je veľmi inovatívny, pretože nie je zameraný na start-upy (ako akcelerátory zvyčajne bývajú), ale na podporu vysokoškolských pedagógov a tvorcov kurzov, aby sa ich vyučovacie procesy a metódy stali inovatívnymi.
Projekt sa zameriava najmä na digitálnu spoluprácu univerzít s komunitou, čo je paradigma, ktorá sa vo vysokoškolskom vzdelávaní začala presadzovať len nedávno. Postupy občianskej angažovanosti boli do veľkej miery založené na fyzických osobných interakciách študentov, pedagógov a zamestnancov univerzít s externými zainteresovanými stranami. Naučiť sa efektívne spolupracovať s komunitami, podnikmi a organizáciami v digitálnom priestore prináša významný prvok inovácie.
Výsledkom projektu DICE bude vytvorenie pridanej hodnoty pre univerzitu, študentov a spoločnosť v podobe hodnotových máp. Metodika hodnotových máp umožňuje identifikovať hnacie sily hodnôt študentov a komunít, čiastkové hnacie sily a online nástroje, ktoré povedú ku konkrétnym zlepšeniam. Tento prístup založený na riadení hodnôt si získal popularitu v obchodnom poradenstve a korporátnom manažmente, ale zostáva vo veľkej miere nevyužitý na vysokých školách. Z tohto dôvodu je tento prístup unikátny.
Udržateľnosť
Tento projekt poskytne súbor veľmi dobre využiteľných výsledkov s významným potenciálom na dosiahnutie vplyvu v partnerských krajinách a v celej Európe. Veľkou výhodou projektu DICE z hľadiska udržateľnosti je skutočnosť, že jednotlivé výsledky projektu sa môžu využívať ako samostatné metódy a nástroje (napr. hodnotové mapy alebo Manuál pre tvorbu kurzov digitálnej občianskej angažovanosti), ale môžu sa využívať aj kombinovane, čo posilní ich vplyv a udržateľnosť. Okrem toho, hoci sa projekt zameriava na vysokoškolských pedagógov a študentov, jeho prístupy, metódy a nástroje by sa mohli uplatniť na posilnenie digitálnej občianskej angažovanosti aj na iných úrovniach vzdelávania (napr. v oblasti odborného vzdelávania a prípravy).